Важливість післякурсової терапії (ПКТ) для атлетів

Гормональний баланс людини — дуже тонка матерія. Під час прийому стероїдів організм може припиняти виробляти власні гормони, серед яких тестостерон. Це призводить до зниження сперматогенезу, гінекомастії (збільшення грудей у чоловіків). ПКТ допомагає відновити нормальну функцію ендокринної системи та підтримує природний рівень статевих гормонів.

Також коректно підібрана ПКТ зменшує так званий ефект відкату, коли набутий на курсі обсяг м’язів втрачається прискореними темпами.

Важливо зауважити, що втрата м'язової маси після припинення курсу стероїдів є неуникним явищем. Природний рівень тестостерону, основного статевого гормону, у більшості дорослих чоловіків значно нижчий, ніж під час прийому стероїдів. Зазвичай, організм виробляє близько 50-130 мікрограм на тиждень. Порівняйте ці цифри з деякими курсами стероїдів, де дози можуть сягати навіть 1000 мікрограм на тиждень, а іноді й більше. Ці екзогенні гормони відповідають за здатність організму нарощувати та утримувати надмірну м'язову масу. Таким чином, втрата м'язової маси після припинення курсу стероїдів прямо пропорційна дозуванню анаболічних стероїдів. Чим вищі були дози на курсі, тим сильніше буде “відкат”.

Тож розглянемо основні завдання на ПКТ

Організм спортсмена під час відновлення потребує наступного:

 • Найшвидшими темпами відновити нормальний рівень вироблення тестостерону та зменшити концентрацію жіночих гормонів (естрогенів). Оскільки чим вище рівень тестостерону, тим активніше він ароматизується до естрадіолу, одразу після курсу концентрація жіночих гормонів буде дуже високою.
 • Підвищити сексуальне бажання та процес сперматогенезу.
 • Зменшити рівень кортизолу шляхом скорочення тривалості тренувань, зниження навантаження та ваги. Організм під час післякурсового періоду знаходиться в стані виснаження та не здатний відновлюватись з такою самою швидкістю, як під час прийому фармпрепаратів. Без зниження навантаження інтенсивність тренувань може призвести до втрати м'язової маси.

Перед тим, як розпочати післякурсову терапію (ПКТ) після завершення прийому стероїдів, необхідно спочатку дати штучного гормону вийти з крові. Різні препарати мають різний період розпаду, і це потрібно врахувати. Наприклад, у випадку метану, станозололу або пропіонату тестостерону цей період триває максимум 2-3 дні, тоді як у енантатів, суста чи декі затягується до 2-3 тижнів.

Які препарати необхідні на ПКТ?

В період післякурсової терапії зазвичай використовують визначений спектр медичних препаратів.

Кломід (кломіфен цитрат або clomed)

Це м'який антиестроген, який ефективно відновлює лібідо та природне вироблення тестостерону. Це найпоширеніший препарат для післякурсової терапії (ПКТ). Він може бути застосований після будь-яких видів стероїдів, таких як туринабол, метандростинолон або “метан”, пропіонат тестостерону, нандролон деканоат або “дека”, донабол, сустанон або “суста”, болденон, станозолол. Дозування та тривалість прийому залежать від режиму використання анаболічних стероїдів (АС) на курсі. Розглянемо три поширені сценарії:

 • Для легких курсів (наприклад, 50-100 таблеток метану або станозололу, туринаболу, оксандролону, пропіонату тестостерону), рекомендується приймати 5-7 днів по 100 мг (2 таблетки) на день, а потім 10-12 днів по 50 мг.
 • Для середніх курсів тривалістю близько 1,5-2,5 місяця, на яких застосовується більше одного препарату, рекомендується приймати 12-14 днів по 100 мг, а потім 15-20 днів по 50 мг.
 • Для важких курсів з високими дозами, що включають три або більше препаратів з тривалістю понад 2 місяці, рекомендується приймати 3 дні по 150 мг (3 таблетки), потім 15 днів по 100 мг і 20 днів по 50 мг.

Здебільшого таких дозувань достатньо, але в будь-якому випадку краще проконсультуватися з тренером або лікарем ендокринологом.

Тамоксифен

Це сильний антиестроген, який також сприяє відновленню природного рівня тестостерону, але менш ефективний у цьому відношенні порівняно з кломіфеном. Часто використовується на курсі стероїдів як антиестроген у дозі 20 мг на день.

УВАГА! Тамоксифен не рекомендується використовувати під час або після курсу прогестеронактивних препаратів, таких як нандролон, тренболон, оксиметалон (анаполон), оскільки це може посилити дію прогестерону та його побічні ефекти.

Якщо це був легкий курс на основі інших препаратів, можна використовувати наступні дозування:

 • перший день 80 мг;
 • 7-10 днів по 40 мг;
 • ще 15 днів по 20 мг.

Анастрозол

Препарат є сильним антиестрогеном. Він зазвичай долучається спочатку на курсі, а потім ще впродовж 2-3 тижні після нього. Завдяки цьому пригнічується ароматизація, а також небажані побічні ефекти, такі як гінекомастія. Зазвичай рекомендована доза становить 0.5-1 мг на день.

Летрозол

Ще один ефективний інгібітор ароматази, який використовується як на курсі, так і після нього. Він ефективно бореться з гінекомастією та швидко відновлює рівень тестостерону. Це відбувається завдяки відновленню рівня ЛГ, ФСГ. Важливо не перевищувати рекомендовану дозу, оскільки це може призвести до зниження рівня естрадіолу та зменшення лібідо.

Зазвичай рекомендована доза летрозолу становить 0.5-2 мг на день.

Провірон

Це антиестроген, який блокує процес ароматизації та підвищує лібідо. Зазвичай використовується в кінці курсу або перед ПКТ, оскільки він може трохи пригнічувати власне вироблення тестостерону.

Рекомендована доза - 50 мг на день, яку бажано поділити на два рази.

Каберголін

Це препарат, який знижує рівень пролактину та ефективно бореться з гінекомастією. Важливо застосовувати його разом з прогестероноактивними препаратами, такими як тренболон та нандролон, щоб уникнути побічних ефектів.

Рекомендована доза каберголіну становить 0.5-1 мг на тиждень.

Гонадотропін або ХГЛ

Хоріонічний гонадотропін людини змушує яєчка продукувати тестостерон навіть під дією анаболічних стероїдів, які пригнічують цю функцію. Тому рекомендується використовувати ХГЛ протягом усього курсу стероїдів та 2-4 тижні після нього (на ПКТ). Якщо використовувати ХГЛ тільки після, його ефективність буде нижчою. Найкраще підтримувати функцію вироблення тестостерону яєчками протягом усього курсу.

Рекомендована доза ХГЛ становить 500-1500 одиниць на тиждень.

Допоміжні препарати для ПКТ

Антикатаболічні властивості для зниження кортизолу мають наступні засоби:

 • гормон росту;
 • інсулін;
 • кленбутерол.

Ці засоби застосовуються як під час усього курсу, так і під час післякурсової терапії (ПКТ).

Менеджери Pharma Market готові проконсультувати щодо питань вибору засобів для ПКТ та додаткового захисту на курсі. Вони нададуть рекомендації щодо оптимальних засобів та їх дозування. Крім того, ми допоможемо вам з придбанням усіх необхідних засобів і доставимо їх до вас в Україні.

0/5 - голосів: 0